Moje přítelkyně Agorafobie

Agorafobie je stav, který je velmi úzce propojený s úzkostí, panikou a panickými záchvaty. Můžete si to představit jako strach z veřejných míst, která jsou nějakým způsobem uzavřená. Obecně míst v kterých nemáte všechno pod svojí kontrolou. V tomto článku Vám popíšu moje mnohačetné setkání s touto "fóbií". Nejenom moje, ale také mnoha mých klientů, kterým individuálně pomáhám v boji se stresovými projevy.

Agorafobie může přijít ze dne na den

Měl jsem za sebou skoro desetiletou historii panických záchvatů, kterých si až na pár vyvolených prakticky nikdo nevšiml. Vzhledem k zrychlenému životnímu stylu jsem se ve výsledku panickým záchvatům ani moc nedivil. Nechápal jsem ale, proč mě potkala Agorafobie, když jsem neměl žádné problémy přednášet pro tisíce lidí, vést hodiny se studenty na VŠ a cestovat po celém světě. Později jsem ale zjistil, že je to jen jeden z více projevů, které se k panice a chronickému stresu postupně přidávají. Začal jsem tedy nedobrovolně tahat Agorafobii na výlety. Zažili jsme spolu hezké zážitky o které se s Vámi podělím.

Agorafobie v supermarketu

Moje první setkání bylo při běžném nákupu v červeném supermarketu. Při průchodu vstupem, který se za mnou mávacími dvířky zavřel, jsem okamžitě pocítil těžkost nadechnout se. A ne, nebylo to z oddělení se zeleninou z kterého se občas linul zajímavý odér. Následovalo typické sevření krku, motání hlavy způsobené odtokem krve do důležitých orgánů k boji/útěku a s tím i spojenou hyperventilací. Typické známky rozjíždějící se paniky v trochu netradičním prostředí. Nervozita u mne rostla a já zjišťoval, že mi vadí i pohled na přeplněné regály zbožím, kde 95 % položek mělo cedulku s akční cenou. Člověk z toho šílí už normálně, bohužel tentokrát to bylo jiné. Začínal jsem být extrémně přehlcený informacemi a velmi citlivý na zvuky. Panika mě popoháněla k pokladně a já se snažil co nejrychleji nakoupit vše potřebné. Poprvé v životě mi hlavou proběhla myšlenka, "tohle už není sranda, je z tebe magor kámo". Stále jsem ale nevěděl, jak moc budu muset změnit svůj život, aby mé tělo nevidělo hrozbu v sebemenších situacích.

[důvod: zavření turniketu a autonomní spouštění reakce boje nebo útěku ]

Agorafobie v supermarketu.
Nic netrvá věčně, můžete se toho zbavit.

S Agorafobií do letadla [nelez]

Měl jsem za sebou těžký týden v Hong Kongu, kde jsem defakto poprvé plně zkolaboval. Cesta zpět pro mě byla vysvobozením a začátkem konce mé kariéry co by zaměstnance v prestižní firmě vyrábějící 3D promítací plátna. Čekal jsem asi 60 minut u brány na let do Mnichova a telefonoval u toho s rodinou. Vše bylo v pořádku až do doby, co jsem periferním viděním zpozoroval, že se od odbavovacího pultíku tvoří velmi dlouhá fronta všech lidí, kteří se do obřího Airbusu plánují nasoukat. V tu chvíli se spustilo vše z předešlého odstavce ze supermarketu a přidal se extrémní pocit neklidu v celém těle. V tu chvíli se mi zdálo, že snad zpět ani neodletím. Následujících 30 minut trvalo snad věčnost. Nasadil jsem si sluchátka a dostal se na své místo. Celý jsem se vnitřně stresem klepal. Obmotal jsem se šálou, kterou dostanete na dlouhý let, strčil si špunty do uší a pustil si náhodnou písničku z alba Lenky Dusilové. Tělo se neuvěřitelně vyčerpalo a ulevilo se mi až po vystoupání do letové hladiny. Během letu jsem dvakrát překročil dávku betablokátorů, které jsem měl předepsané kvůli mnohačetným arytmiím (300-400/hodinu). Slabší, ale snesitelný projev mě čekal po 12 hodinovém letu znovu v Mnichově. Dorazil jsem domů v hrozném stavu.

[důvod: nenastoupení do letadla znamená nedostat se do Evropy což vyvolává paniku]

Agorafobie v Hong Kongu
Agorafobie v Hong Kongu

Agorafobie při zkoušení studentů

Mno, kdo by to čekal zrovna v době, kdy jsem měl zkoušet 30 studentů na VŠ. Agorafobie se ale neptá na logické úrovni, je už často mnohem hlouběji, často na úrovni, která je až 20 krát rychlejší, než logické uvažování. Zakódovaná ve faktech, které tělo bere jako dané a ověřené. Zkouška trvala 90 minut a mým jediným úkolem bylo počkat, až studenti vše vyplní. Neuvěřitelně mě to nebavilo a v učebně bylo extrémní vedro. Po asi 30 minutách jsem opravdu myslel, že dostanu infarkt, bylo mi hrozně ale i tak jsem se snažil do poslední chvíle bojovat. Což občas vyjde, ale často z toho nakonec dostanete luxusní panický záchvat. Zde to vyšlo :-)

[důvod: v situaci se začnete cítit nepostradatelně, klíčově bez možnosti jakéhokoliv úniku]

Agorafobie u lékaře, můj oblíbený zážitek

Toto byla neurologie, kde jsem se rozhodl řešit svoji několik měsíců zatuhlou levou část obličeje (stres). Vezmete si lísteček a posadíte se v čekárně, znáte to. Jenže, někdy (docela častokrát) čekáte 3 hodiny a stále nic. V kombinaci s tím, že situaci nedokážete opustit včas je to ideální místo, kde si prožít plný panický záchvat. Tady to nevyšlo. Ale můžu vás uklidnit, nikoho ze spolusedících můj kolapsový stav nikterak nerozhodil a všichni dělali, jako že nic :-). Kuriozitou pro mě bylo, že zrovna v nejlepší fázi (celý záchvat trvá většinou tak do 5 minut), mě zavolali z ordinace. Slušně jsem se představil větou, "hezký den, bohužel budete muset chvíli počkat, mám plný panický záchvat a budu moci mluvit až za 10 minut". Slušnost ale nebyla odvděčena jako v pohádkách, pozornost byla stejná asi jako v čekárně. Venku jsem byl relativně rychle s doporučením na sklenku dobrého červeného vína :-). Cestou k autu jsem to vzal přes Psychiatrii, ano čtete dobře. Neměl jsem co ztratit, byl jsem už všude tak proč nemrknout ještě tam. Velmi příjemný lékař (opravdu) mi hned z kraje řekl, že ho práce kterou dělá nebaví a raději by založil stavební firmu, jako jeho spolužáci. Tento den byl opravdu plný zážitků. Nevím, jestli by nyní nepotřeboval konzultaci on :-)

Agorafobie v bance a dalších místech

Tady mi to už přišlo už trochu komické. Očekával jsem, že ve frontě k přepážce vydržím minimálně 20 minut, projevy se dostavovaly čím dál dříve. Tenkrát jsem ale potřeboval založit firmu u notáře a vyřídit si firemní bankovní účet. Během nekonečného procesu jsem u stolečku prolustroval snad všechno od prospektů na výhodné půjčky, hypotéky až po všechny reklamní předměty, které bych jinak plně ignoroval. Banka ale nebyla poslední destinace, do které jsem s Agorafobií s velkou radostí jezdil. Mezi naše pravidelné vyjížďky patřil rychlo-nákup v Makru, cestování vlakem/autobusem či čekárna u zubaře. Hezký zážitek jsem si odnesl i z prezentace před komisí v Czech Investu při žádosti o dotaci, kde jsem se dostal na řadu po 30 minutách v neklimatizované místnosti. Žádost jsem nedostal, panický záchvat v slabším podání ano :-)

Co s Agorafobií

Nyní bych měl napsat jeden univerzální odstaveček a vysvětlit, co se s tím dá dělat. Místo toho udělám na pohled kulišácký reklamní trik. Odkážu vás na kurz v Bettermind.cz nebo na mé online individuální konzultace na metalearning.cz. Je to totiž to nejvíce účinné řešení, které jsem dokázal vyrobit na základě více než 700+ přečtených knih, 10 letech zkušeností s desítkami plných panických záchvatů a agorafobických stavů. Velmi často svým klientům na začátku sezení řeknu jediné, pokud se chcete agorafobie/paniky zbavit, nebojujte s ní. Neumřete na ni. Ani na její projevy, které mají důvod. Jděte s ní doslova za ruku na výlet a oba si ho společně užijte. S radostí si projděte skrze ty nejvíce šťavnaté motanice hlavy, posedávejte v mdlobách mezi regály, aplikujte různé techniky, ... ale neutíkejte. Překódujete svoji databázi faktů, v které věříte. Ne na logické úrovni, ale na té velmi hluboké. Agorafobii ani panickou poruchu, úzkosti a další symptomy jste nezískali jen tak pro nic za nic. Vše mělo svůj důvod a ten s klienty hledám obvykle několik desítek hodin. První konzultaci dělám s klienty zcela zdarma, stačí si ji zarezervovat u mě v kalendáři. Další konzultace stojí můj čas dle ceníku. Můžete si ale být jistí, že se Vám pokusím všemi silami prakticky pomoci. Nejenom výše zmíněnou větou, ale desítkami praktických technik, které v ordinacích nepotkáte.


Autor: Jan Hovad, minimalista, essencialista, metalearner, biohacker, stoic & tech guy

Vystudoval doktorát v IT, pracoval na projektech v USA/Číně, postavil vlastní hvězdárnu, zkolaboval. Začal se věnovat efektivnímu a rychlému učení. Provozuje individuální koučink na metalearning.cz. Založil DATABENDERS s. r. o., Werifi Inc. a vytvořil projekty jako bettermind.cz, bettermind.cz,metalearners.cz či youtube kanál metalearning.cz. Najdete mě i na Instagramu

autor