Panická porucha a její řešení s Bettermind

Když jsem na konci roku 2016 vytvořil Bettermind.cz, uvědomil jsem si, jak moc je pro mě důležité pomoci lidem, kteří trpí tzv. panickou poruchou. Panická porucha je stav doprovázený dlouhodobou úzkostí, panickými atakami, agorafobií, depresemi a mnoha dalšími průvodními jevy. Jedná se o čím dál častější diagnózu tohoto století a bude hůř. Princip spočívá v pocitu ohrožení, například ztrátou kontroly nad situací nebo prostým působením dlouhodobého stresu na Vaše tělo. Pokud to ignorujete, tělo začne mobilizovat všechny dostupné funkce buď k útěku z dané situace a nebo k boji (typická reakce fight & flight). To vše bylo a někdy i stále je velmi užitečné, bohužel už se nenacházíme v pralese, ale na vrcholu žebříčku. Evoluce v posledních 10 000 letech byla tak rychlá, že jsme se tělesně nedokázali na moderní problémy adaptovat a stále velmi často využíváme náš limbický systém v situacích, kdy to na první pohled není nutné.

Panická porucha - můj první panický záchvat

Můj první panický záchvat spojený s projevy Agorafobie nastal když mi bylo 16. Jednalo se o jeden z nejsilnějších záchvatů, které jsem kdy zažil - a že jich bylo během posledních 10 let opravdu hodně. Den po operaci slepého střeva moje opičí já zjistilo, že musí ležet na lůžku z kterého "není úniku". Poprvé jsem ztratil nad situací kontrolu a nemohl jsem se jen tak zvednout a dělat si co chci. Názor mého logického já, které situaci bralo s nadhledem byl takříkajíc prd platný. Moje logika ztrácela postupně kontrolu nad situací.

Začal jsem mít pocit, že nemůžu dýchat, který se každou sekundou prohluboval a to společně s pocitem intenzivní paniky. Zvonění nouzovým zvonkem u postele nikoho nepřivolávalo a tak mě zachraňoval spoluležící děda na pokoji a vydal se tempem úměrným jeho věku do sesterny. Mezitím jsem nad situací ztratil kontrolu a prošel si poprvé skrze všechny fáze záchvatu. Krev se mi přesunula z periferních partií (prsty, ruce, nohy) do hlavních svalů, abych mohl lépe bojovat nebo utíkat. Díky upravenému dechu vedoucímu k hyperventilaci, překysličení organismu, se mi začala extrémně motat hlava. Tělo chtělo bojovat nebo utíkat, řekněme vybít nahromaděnou energii. K tomu nebyla nemocniční postel zrovna uzpůsobená a tak jsem s tepem kolem 190 obrazně řečeno poprvé umíral. Vše trvalo cca 5 minut než se tělo kompletně unavilo a zjistilo, že riziko pominulo.

Desítky dalších panických záchvatů

Tenkrát mi však hluboko v paměti zůstal jeden z nejděsivějších zážitků mého života. Ten se později stal určitým hlavním bodem, který jsem intenzivně řešil. Panický záchvat tak není záchvatem hysterie a šílenství, ale opravdu posledním pokusem Vašeho těla přežít ve zdánlivě smrtelné situaci. Tato reakce je vlastně skvělá, jen často bohužel špatně situovaná.

Později jsem měl tu čest prožít si podobných situací desítky. Nikdo kolem většinou nic nepoznal, neměl jsem nikdy problém sociálně vystupovat. Přednášel jsem pro stovky lidí, létal pracovně po světě, studoval doktorát a vesměs žil normální život s jednou drobnou vadou, která se během několika let zhoršovala. Plný panický záchvat jsem měl uzavřen v letadle směřujícím do Číny, v čekárně ordinace obklopený desítkami lidí koukajících raději jinam, uprostřed noci ve své vlastní posteli, po dlouhodobém sezení při své práci, při nákupu v Makru, po těžkém fyzickém výkonu, po poškrábání svým kocourem, kterého jsem se snažil dostat ze stromu a dalších místech. Zpětně se člověk mnohdy zasměje, v daný moment jsou to ale situace v kterých si opravdu myslíte, že umíráte.

Panická porucha v Bettermind

Pokud projdete zdravotní zařízení s touto diagnózou budou pokusy o Vaše "uzdravení" představovat kombinaci antidepresiv, psychoterapií, kognitivně behaviorálních terapií (KBT, CBT) a dalších především západních metod. Někde Vám řeknou, že si máte dát skleničku vína nebo další chytré rady. Nic si z toho nedělejte. Trefit na lékaře, který s Vámi bude opravdu ve spojení a pochopí, čím si procházíte je velmi těžké. Mně se to nepovedlo a proto jsem po průchodu snad všemi možnostmi hledal účinnější řešení.

500 knih, stovky technik, vědeckých studií a 2 roky mého života v samostudiu a experimentech přineslo do mého života konečně řešení. Zbývalo vše učesat do podoby, která lidem se stejnými problémy opravdu vrátí zpět jejich život. Vznikl Bettermind a 30 denní program těch nejlepších technik z mnoha oblastí. Žádné teoretické povídky, ale prakticky vedený průchod den za dnem z pohodlí Vašeho domova. Panická porucha, Agorafobie, případně i další poruchy, které se v prohlubujícím se stavu paniky a úzkostí přidávají mohou časem eliminovat možnost hledání pomoci mimo svoji komfortní zónu svého domova. Proto vše probíhá online.

Nejste sami ani nejste nemocní

Na závěr Vám chci dodat kuráž, nejste v tom sami, nejste nevratně nemocní, nejste psychicky nemocní, nepatříte do blázince. Vím, jak se cítíte, jste na dně a myslíte si, že se paniky už nikdy nezbavíte. Věřte ale, že cesta zpět existuje. Tělo se Vám jen snaží něco intenzivně říct a Vy máte nyní unikátní příležitost tohoto signálu využít. Něco ve svém životě upravit a zlepšit jeho kvalitu. Budu se na Vás těšit v Bettermind!


Autor: Jan Hovad, minimalista, essencialista, metalearner, biohacker, stoic & tech guy

Vystudoval doktorát v IT, pracoval na projektech v USA/Číně, postavil vlastní hvězdárnu, zkolaboval. Začal se věnovat efektivnímu a rychlému učení. Provozuje individuální koučink na metalearning.cz. Založil DATABENDERS s. r. o., Werifi Inc. a vytvořil projekty jako bettermind.cz, bettermind.cz,metalearners.cz či youtube kanál metalearning.cz. Najdete mě i na Instagramu

autor