Variabilita srdečního rytmu a stres
Variabilita srdečního rytmu je ukazatel, který Vám jasně říká, zda je vaše tělo v klidu či ve stresu. Pokud sledujete můj Youtube kanál metalearning_cz, víte toho o stresu pravděpodobně již hodně. Dokážete určitě rozlišit, jaký je rozdíl mezi stresem chronickým a krátkodobým. Někdy se Vám ale může stát, že o stresu, který působí na Vaše tělo ani nevíte. A zde přichází do hry ukazatel s názvem Variabilita Srdečního Rytmu, HRV. Na základě HRV si můžete velmi snadno uvědomit věci, které z mnoha důvodů přecházíte, necítíte. V tomto článku Vám vše ukážu na mé veřejné přednášce v Chrudimi týkající se rychlo-čtení. Respektive se na vše podíváme z pohledu mého srdce.
Variabilita srdečního rytmu - výpočet
Pokud se podíváte na následující obrázek, který ukazuje cca 2.5 vteřinový záznam EKG. Dokážete mezi jednotlivými lokálními maximy stanovit časovou prodlevu. Zjednodušeně řečeno, pokud je prodleva mezi jednotlivými stahy srdce "podobná" - variabilita srdečního rytmu je nízká, jste ve stresu. Naopak, pokud je prodleva variabilní, jste "v klidu". Nepočítám zde s extrémy jako jsou například srdeční arytmie (KES), které mohou zkreslovat výsledky.
Jak a čím měřit HRV
Pryč jsou doby, kdy jsem musel programovat vlastní řešení a kupovat dílčí součástky v Číně (Bioshare), abych si mohl změřit EKG sám. Tenkrát jsem tento na první pohled šílený krok absolvoval, protože jsem nedokázal přesvědčit svého kardiologa o tom, že mám opravdu nesnesitelné srdeční arytmie (cca 400 komorových extrasystol (KES) za hodinu. Několika-vteřinový EKG záznam na lůžku jeho ordinace se často trefil do úplného klidu a já vždy odešel jako hypochondr domů.
Technologie je dnes už ale dostupná naprosto pro každého. Není třeba čekat fronty v nemocnicích na 20 let starý EKG holter, který budete nosit jako cihlu přidělanou na svém těle. Dnes již seženete vcelku spolehlivé "all in one" řešení v ceně měřícího zařízení do <1 200,- Kč. K měření HRV používám nyní zařízení Polar 7 (hrudní pás), které je připojené skrze Bluetooth k mobilní telefonu s android aplikací Elite HRV (existuje i pro iOS). Vzhledem k tomu, že zde měříme HRV, neodhalujeme žádné srdeční vady, spokojíme se bohatě s dvěma elektrodami. Signál je sice záhadně předzpracovaný, ale to je i u samotných holterů. Relativně čistý signál získáte například ze zmiňovaného řešení u Bioshare, kde je vše bohužel vykoupeno jinými nedostatky.
HRV v praxi
Nyní se pojďme podívat, jak reaguje srdce na konkrétní situaci v praxi. Klasickým příkladem může být vystupování na veřejnosti. V mém případě cca hodinová přednáška v Chrudimi. V grafu níže vidíte dvě křivky. Modrá představuje průměrnou tepovou frekvenci. Žlutá křivka potom průměrné HRV. V grafu je jasně patrné, kdy bylo moje tělo v krátkodobém, cca hodinu trvajícím stresu, respektive kdy jsem začal přednášet a kdy jsem vše ukončil.
Pokud bychom se podívali na HRV detailněji bez klouzavých průměrů, které jsou v takto dlouhém záznamu nutné (aby bylo vůbec něco vidět), dokázali bychom identifikovat i jednotlivé okamžiky, které mi HRV ovlivnili. Například kladené otázky, pocit bezpečí/ohrožení atp. Na celý záznam (cca hodina) se případně můžete podívat na portálu Youtube.
K čemu je to dobré
Často si neuvědomujeme, kdy jsme pod stresem. Stres může představovat špatně zvolenou židli, na které 8 hodin sedíme, špatné jídlo, které jsme si dali k obědu, schůzku s šéfem v práci. Díky HRV si v danou chvíli dokážete stres lépe uvědomit, lépe vnímat svoje tělo, zatnuté svaly například uvolnit, projít si třeba krátkou 5ti minutovou meditací nebo dechovým cvičením, situaci upravit/opustit a tak podobně. Časem třeba HRV potřebovat vůbec nebudete, protože se díky této zpětné vazbě naučíte své tělo - signály, které Vám dává, vnímat samostatně.
Autor: Jan Hovad, minimalista, essencialista, metalearner, biohacker, stoic & tech guy
Vystudoval doktorát v IT, pracoval na projektech v USA/Číně, postavil vlastní hvězdárnu, zkolaboval. Začal se věnovat efektivnímu a rychlému učení. Provozuje individuální koučink na metalearning.cz. Založil DATABENDERS s. r. o., Werifi Inc. a vytvořil projekty jako bettermind.cz, bettermind.cz,metalearners.cz či youtube kanál metalearning.cz. Najdete mě i na Instagramu